İçeriğe atla

İran, Türkiye ve Brezilya ile nükleer antlaşmayı imzaladı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

17 Mayıs 2010, Pazartesi

Dosya:Erdoğan, Ahmedinejat, Da Silva.JPG
(soldan sağa) Recep Tayyip Erdoğan, Mahmud Ahmedinejat ve Luis İnacio Lula Da Silva

İran Dışişleri Bakanlığı, düşük düzeyde zenginleştirilmiş 1200 kg uranyumun, araştırma reaktörlerindeki kullanılabilecek nükleer yakı karşılığında, Türkiye'ye gönderileceğini açıkladı. Anlaşma, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Brezilya Cumhurbaşkanı Luis İnacio Lula Da Silva tarafından Tahran'da imzalandı. Anlaşma uyarınca, Türkiye, İran'ın yüzde 3,5 oranında zenginleştirilmiş uranyumunun gönderileceği ülke olacak.

Ayrıca dün, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, nükleer görüşmelere katılmak üzere Tahran’a gitti. Brezilya Cumhurbaşkanı Lula da Silva, İranlı liderlerle nükleer uyuşmazlığı çözecek uzlaşma önerisini görüştü. Da Silva, Mahmud Ahmedinejad ve dini lider Ayetullah Ali Hamaney ile biraraya geldi.

İran, Birleşmiş Milletler’in arabuluculuğuyla yapılan nükleer yakıt takası önerisini reddetmişti. İran’a elindeki düşük ölçekli uranyumu dışarıya göndermesi ve karşılığında araştırma reaktöründe kullanacağı nükleer yakıt çubuklarını alması önerilmişti. Ancak, takasın aynı anda kendi topraklarında yapılmasını ısrar etmişti.

Ahmedinejad, yeni dünya ekonomik düzenin temelini oluşturmada İran ve Brezilya gibi bağımsız ülkelerin işbirliğini güçlendirmesinin önemini vurguladı. İran ile Brezilya arasında ticaretin yılda 10 milyar dolara yükseltilmesi gerektiğini belirtti.

Tepkiler

  • İsrail, İran'ı Türkiye ve Brezilya liderlerini maniple etmekle suçladı.

Kaynaklar