İçeriğe atla

İklim zirvesinde son günler

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

15 Aralık 2009, Salı

Kopenhag'taki gösterilerden bir görüntü

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da 192 ülke ve 15.000 delegenin katılımıyla 7 Aralık'ta başlayan Birleşmiş Milletler iklim değişikliği konferansı cuma günü sona eriyor.

Küresel ısınma ve sera gazı salınımlarının azaltılması için yeni ve etkili kararlar alınması konusunda beklentiler olsa da konferansın sona ermesine az bir süre kala henüz somut kararlar alınabilmiş değil. Konferans'ta süresi 2012'de sona erecek Kyoto Protokolünün yerine geçecek yeni sözleşme için de ülkeler arasında uzlaşma hedefleniyor.

Konferansın yavaş ilerlemesinin ve henüz bir anlaşmaya varılamamasının nedeni ülkelerin ekonomilerini olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle karbon gazı salınımlarını sınırlandırmaya istekli olmamaları ve yoksul ülkelerin yeni hedefleri sağlayabilecek finasman imkanlarının bulunmaması.

Konferans sırasında Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ta bir çok protesto eylemi de yapıldı. Göstericiler katılımın 100.000 kişi olduğunu iddia etse de polis katılımın 30.000 kişi olduğu görüşünde. Gösteriler sırasında binden fazla kişi gözaltına alındı. 67 ülkeden 516 çevre örgütünün katılımıyla oluşan "Dünya dostları" isimli örgüt tarafından organize edilen ve konferans süresince devam eden protesto gösterileri ise sona erdi.

Kaynaklar