Özel Harekatçılar yine iş başında

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

24 Temmuz 2011, Pazar

Malezya'da Heckler & Koch MP5 silahlarıyla donatılmış bir özel harekat timi. Özel harekat timleri, banka soygunu, rehine kurtarma gibi olağanüstü durumlar ve baskınlar için özel taktik ve silah kullanan özel kuvvetlerdir. Türkiye'deki Polis Özel Harekat'ı ise daha çok terörizm ile mücadeleye yoğunlaşmıştır.
Otokar Kobra zırhlı aracı, ilk kez Güney Osetya Savaşında kullanılan bu aracın farklı kullanımlar için değişik çeşitleri üretilmiştir.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Terörle mücadelede polis daha etkin olacak" sözlerinden kısa bir süre sonra arazide aktif olarak görev yapacak özel harekâtçı polislerin sayısı 15 bine çıkarılacağı belli oldu. Başbakanın bu açıklamasından kısa bir süre önce Emniyet Genel Müdürlüğü'nün zırhlı araç satın almayı planladığı su yüzüne çıktı. Genel Müdürlük, Kobra, Akrep ve TOMA (Toplumsal Olaylara Müdahele Aracı) gibi araçların da içinde bulunduğu 200 zırhlı aracı yıl içinde satın alınacak. Yeniden ağır silahlarla donatılacak olan özel harekatçıların 28 Şubat döneminde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından devredilen ağır silahları da geri verilecek.

Bu uygulama ile il merkezlerinde görev alan özel harekatçılar arazide görev yapmaya başlayacak ve nokta operasyonlara da hizmet verecek. Şu an, sadece polis bölgesinde aktif olan ve 57 kentte konuşlanmış 6 bin 600 özel harekatçı bulunuyor. Bunların sayısını 15.000'e yükseltmek için yeni kurslar düzenlenecek ve bazı eski özel harekatçılar tekrar göreve gelecek. Bunlar, fiziki koşullara uyan özel harekattan kadro fazlalılığı nedeniyle ya da kendi isteğiyle ayrılmış kişiler olacak.

Özel harekatçıların araziye çıkacağı kesinleşirken askerle birlikte yürütülecek operasyonlarda emir komutanın kimde olacağı görevlendirmenin ve arazi bölüşmenin nasıl yapılacağı ise halen belirsizliğini koruyor. 5442 sayılı İller İdaresi Yasasına göre valiler, operasyonlarda görevlendirilecek personeli yönlendirme ve yetkilerini tam olarak kullanma konusunda merkezden talimatlar alacak.

Kaynaklar