Çöken madende 40 metre daha su var

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

29 Ekim 2014, Çarşamba

Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı

Karaman'ın Ermenek ilçesi Pamuklu köyünde su baskını nedeniyle çöken kömür ocağında suyu boşaltma çalışmaları devam ediyor. İçeride mahsur kalan 18 işçiden henüz haber alınamazken, madendeki suyun yalnızca beşte biri boşaltılmış durumda.

Dün saat 12.15'te meydana gelen su baskını sebebiyle madende mahsur kalan 18 işçiyi kurtarma çalışmaları sürüyor. Kurtarma ekiplerine bu sabah İstanbul'dan su çekme görevi gören ahtopotlar (motopomp) da dahil oldu. 375 metrelik madenin 50 metresi suyla kaplanmış durumda. Şuana kadar imkanlar dahilinde yapılan çalışmalar sonucunda su seviyesi yalnızca 10 metre düşürülebildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Türkiye'nin en büyük ahtopotunun kurtarma çalışmaları için getirildiğini açıkladı. Yıldız ayrıca, günlük 3 tonluk kapasitesi olan pompanın montajının sürdüğü ve bu pompanın çalışmaya başladıktan sonra 10-12 tonluk suyun çıkarılacağını kaydetti. Bakan Yıldız'ın verdiği rakamlara göre madendeki suyun çıkarılmasının bir kaç günü bulması bekleniyor. Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan ise madendeki suyun 10 metre aşağıya düşürüldüğünü, ancak çekilen suyun toprakla karışması sebebiyle bir takım aksaklıklar yaşandığını belirtti.

AFAD ekipleri ise, suyun tahliye etmek için 2 motopompun çalıştığını ve bunlara destek olarak üç pompanın da kurulumuna başlandığını bildirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kurtarma çalışmaları için bölgeye 5'i dalgıç 25 personel, 2 Ahtapot, 2 hortum aracı, 4 adet buster pompa (ilave yüksekliğe su çekmek için), 2 motopomp, 5 dalgıç pompa, hızır güç, çok amaçlı afet müdahale aracı, bakım aracı, itfaiye ekipman taşıma aracı, mobil büfe ve lojistik araç gönderildiğini açıkladı.

Kaynaklar