Yeni müfredat KHK gibi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

20 Temmuz 2017, Perşembe


Yeni eğitim öğretim yılında devreye girecek olan müfredatın ayrıntılı incelemesini yapan Eğitim İş, müfredatın hazırlanması sürecinde farklı görüşlerin alındığı şeklindeki açıklamalara tepki göstererek müfredatın getirilme usulünün KHK gibi tepeden inme olduğunu söyledi.

ANKARA - Eğitim İş, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın kamuoyuna sunduğu yeni müfredat ile ilgili yaptığı ayrıntılı inceleme sonrası açıklama yayınladı. Açıklamada, “AKP döneminde Milli Eğitim müfredatında yapılan en köklü değişikliklerden biri olan yeni müfredatın art niyetli çerçevesi çıkmıştır. Müfredatın meydana getirilme usulü, KHK’larla ülkeyi yöneten AKP’nin Milli Eğitim Bakanlığı’na yakışır biçimde gerçekleşmiştir” denildi.

Yeni eğitim öğretim döneminde uygulanmaya başlanacak müfredat değişikliğini usul ve esas yönünden inceleyen Eğitim İş’ten yapılan açıklamada müfredattan çıkartılan konular listelendi. Uluslararası standartlar ve kabullerin aksine geçekleştirilen kapsamlı değişimin pilot uygulama yapılmadan uygulamaya konacağı hatırlatılan açıklamada, müfredatın başarı ya da başarısızlığının ve uygulanabilirliğinin nasıl ve hangi kriterlerle değerlendirileceğinin ise merak konusu olduğu söylendi. Müfredat çalışmalarının 2 yıl sürdüğü şeklindeki açıklamalara da tepki gösterilen açıklamada, “Alandaki eğitim-bilim uzmanlarının, üniversitelerin ve demokratik kitle örgütlerinin tümünün değil, yandaş sendikaların ve Bakan Yılmaz’ın ifadesiyle 100 bine yakın öğretmen ve velinin görüşü alınmıştır. Bu 100 bin öğretmen ve velinin kim olduğu sorusu da, en az müfredatın kendisi kadar karanlıktır” denildi.

EMPERYALİZM BENZETMESİ

Müfredatın içeriği ile ilgili olarak yapılan benzetme ile “Emperyalist ülkelerin gelişmemiş ülkeleri işgal etmeden önce demokrasi götüreceğini iddia etmesi gibi, MEB de çağdaş/laik eğitimin son parçalarını da ‘çağdaşlık getirme’ iddiasıyla yok etmeye çalışmaktadır” ifadelerine yer verilirken müfredatta AKP’nin siyasi söylemlerine yeril verilmesi, 15 Temmuz’a geniş yer ayrılması ve dini içeriklerin ağırlığının artırılmasını eleştirilerek yeni müfredat ile Atatürkçülüğün de gölgeye itildiği söylendi. Açıklamada son olarak, “Eğitim-İş olarak, tüm demokratik kamuoyunu, bu müfredat kabusuna ‘dur’ demeye çağırıyoruz” denildi.

Kaynaklar