Yeni Bakan takipçi kurbanı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

20 Temmuz 2017, Perşembe

Kabine değişikliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın başına getirilen Jülide Sarıeroğlu, Twitter’da takipçi sayısının kurbanı oldu. Meclise girmesi ile yeni bir Twitter hesabı açmak yerine çok sayıda takipçiye sahip başka bir hesabın bilgilerini değiştirerek kullanmayı tercih eden Sarıeroğlu’nun resmi hesabından daha önce Gülen’in sözlerinin ve Erdoğan’ı istifaya çağıran haberlerin paylaşıldığı görüldü. Yeni Bakan, tweetlerin gündeme gelmesi ile hesabını kapattı.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kurucusu olduğu AK Parti’nin başına geçmesi ile beklenen kabine değişikliği gerçekleştirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı görevine getirilen AK Parti Ankara Milletvekili Jülide Sarıeroğlu’nun başı henüz koltuğuna oturmadan sosyal medya ile derde girdi. Yeni Bakan’ın onaylı Twitter hesabından Gezi olayları sırasında AK Parti aleyhine haberlerin ve FETÖ lideri Fethullah Gülen’in sözlerinin paylaşıldığı ortaya çıktı. Bakan’ın resmi hesabından gönderilmiş olan tweetlerin yayılması üzerine 38 bin takipçisi bulunan söz konusu Twitter hesabı kapatıldı.

Sarıeroğlu, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Birtakım tweet mesajları üzerinden, şahsıma yönelik, akıl ve vicdan sınırlarını zorlayan bir karalama kampanyası başlatıldı” ifadelerini kullandı. Söz konusu hesabın daha önce danışmanlığını yaptığı Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı’na haberleri hızlıca iletmek için medya ekibi tarafından kullanıldığını, meclise girmesi ile de hesabın bilgilerinin değiştirilerek kişisel resmi hesabına dönüştürüldüğünü söyledi. Sarıeroğlu, "Medyada haberlere konu edilen mesajların niçin ve hangi amaçla atıldığı da bellidir. Buna rağmen, şahsımla ilgili kasıtlı olarak yanıltıcı haberler yapanların ve yayanların iyi niyetli olmadıklarını belirtmek istiyorum” dedi.

Bakanın açıklamasının ardından ise, Sarıeroğlu’nun resmi hesabının çok takipçisi olan “@cozum_ne” adlı Twitter hesabından dönüştürüldüğü ve bu hesabın otomatik olarak içerik paylaşan bot hesaplardan olduğu ortaya çıktı. Konunun sosyal medyada gündem olması ile Bakan adına farklı sahte hesapların açılarak Sarıeroğlu adına paylaşımlar yapıldığı da görüldü.

Kaynaklar