İçeriğe atla

Vikihaber tartışma:Engelleme politikası

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.
Vikihaber, özgür haber kaynağı!
[[{{{bağlantı}}}|   ]]
[[Resim:{{{resim}}}|{{{en}}}|{{{boy}}}]]
Bu sayfa Vikihaber:Engelleme politikası maddesi üzerindeki değişikliklerin konuşulduğu tartışma sayfasıdır.

İtiraz

Merhabalar,

Vikipedi sayfalarının buraya eklenmesi elbette bazı gelişmeleri hızlandıracak adımlardır, bunun itiraz edilecek bir yanı yok. Ancak Vikipedi'nin engelleme politikası artık mevcut gereklilikleri karşılamayan hantal bir politika, kapsamlı şekilde değiştirilmesi gereken bir politika hatta.

Bu nedenle Vikipedi'nin politikasının kopyalanması yerine ilk etapta İngilizce Vikihaber'in engelleme politikasının çevrilecek benimsenmesi, sonraki değişikliklerin o politikayı temel alması gerektiği görüşündeyim.

Vito Genovese 10:10, 29 Kasım 2009 (UTC)

Engelleme süresi

  • Bildiğiniz üzere engelleme politikası cezalandırıcı değil önleyici olmalıdır. Bu doğrultuda engel, engellenen kişiye düşünmek için bir süre tanımaktır. Bu yüzden anonim ve açık proxyler haricinde süresiz engel verilmesini iptal etmeyi öneriyorum. Örnek bir öneriyi altta belirteceğim.
    • Engellemek cezalandırıcı değil önleyici bir uygulamadır. Engellenecek kullanıcıya verilen engelleme süresi hiçbir şekilde 3 ayı geçemez. 3 ay sonunda kullanıcı halen aynı davranışları sürdürüyorsa bir 3 ay daha engel verilebilir. Diğer politikalarda 3 aydan fazla bir süre engel verilmesi yazılıysa bu madde esas alınır ve sadece 3 aylık bir engel verilir. Anonim ve açık proxyler, bu kurala dahil değildir ve süresiz engellenebilirler.
  • Sonuç olarak, bu kural engellenen kullanıcıya düşünme ve kendini düzelme imkanı tanıyacaktır. Eğer davranış sürerse tekrar engelleme işlemi hizmetliler için çok kolay bir süreç olacaktır. Bir sayfa silmek kadar kolaydır. Bu yüzden bu önerinin herhangi bir götürüsü olduğunu düşünmüyorum. Bir bakımdan da, bu bir hayır işi olduğu için kimseyi süresiz engelleme gibi bir hakkımız olduğuna inanmıyorum. Duke ϡ»» ileti ^^ 15:50, 1 Ocak 2012 (UTC)