Seçimde blok oy kullanıldı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

19 Nisan 2017, Çarşamba


Seçim güvenliği ile ilgili çalışma yürüten Hayır ve Ötesi, yayınladığı ön raporda Urfa’daki bir sandıkta aynı kişiye ait imza ile blok oy kullanıldığının şüpheye yer bırakmayacak derecede açık olduğunu duyurdu. Oyların henüz dörtte birinin incelendiğinin belirtildiği açıklamada tespit edilen usulsüzlükler ve şaibeli durumlar belirtildi.

Sandık güvenliği oluşumlarından Hayır ve Ötesi, Pazar günü yapılan Anayasa değişiklik oylamasına dair ön rapor yayınladı. Oyların yaklaşık yüzde 25’inin sistemlerine girildiği belirtilen raporda, 961 sandıkta tüm oyların ‘evet’ lehine olduğu ve bu sandıkların yüzde 30’unda tüm seçmenlerin oy kullanmış olması gibi şaibeli durumlarla karşılaşıldığı duyuruldu. Ayrıca seçmen imzalarının aynı olduğu Urfa’nın Viranşehir ilçesinde yer alan bir sandıkta blok oy kullanıldığına şüphe olmadığı açıklanan tespitler arasında yer aldı.

Sandık gözetmenleri aracılığıyla seçimleri denetleyen oluşumlardan Hayır ve Ötesi, inceledikleri sandık sonuç tutanakları ile ilgili ön rapor yayınladı.

TÜM SEÇMENLER ‘EVET’ DEDİ

Başta Şanlıurfa’nın Akçakale, Viranşehir, Hilvan ve Muş’un Hasköy ve Yozgat’ın Çekerek ilçeleriyle, Sakarya’nın Akyazı ilçesi olmak üzere 961 adet seçmen sandığında kullanılan oyların tamamının ‘evet’ lehine olduğu belirtilen raporda “1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde, ihmal edilemeyecek derecede muhalefet partisi seçmenine sahip olduğu anlaşılan söz konusu sandıklardaki bu sonuç, hayatın olağan akışına ters olarak değerlendirilmektedir” denildi.

Tüm oyların ‘evet’ çıktığı 961 sandığın yüzde 30'unda ise seçmenlerin tamamının seçime katılmış olması vurgulanarak “Tüm seçmenin firesiz oy kullanmış gibi görüldüğü sandıklarda bulunan seçmenlere ulaşılarak oy kullanıp kullanmadıklarının belirlenmesine yönelik çalışma devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

BLOK OY KULLANILDI

Üçüncü tespitte de Urfa’nın Viranşehir ilçesinde kullanılan oylara ilişkin seçmen listelerinde yer alan imzalarının aynı olduğunun anlaşıldığı, bu nedenle oyların tek elden çıktığının şüpheye yer bırakmayacak şekilde ortada olduğu vurgulandı.

SEÇMEN SAYISINDAN FAZLA OY

Raporda yer alan dördüncü tespit ise başka bir çarpıcı usulsüzlüğü ortaya çıkarıyor. 7 bin 48 adet seçmen sandığıyla ilgili olarak “Kullanılan oy sayısının ilgili sandıktaki seçmen sayısına eşit olduğu veya sandık görevlileri de dikkate alındığında, seçmen sayısı ve sandık görevlileri toplam sayısından da fazla olduğu tespit edilmiştir” denildi. Söz konusu sandıklarda kullanılan oyların toplamının ise 1 milyon 672 bin 249 olduğu ve bu oyların yüzde 60,7'sinin ‘evet’ olduğu belirtildi.


Kaynaklar