Okullar cihadı öğretecek

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

18 Temmuz 2017, Salı

Büyük tartışmalara neden olan Milli Eğitim Müfredatı yenilendi. Yenilenen müfredatta Atatürk ile ilgili konular azaltılırken evrim teorisine ise ilk ve ortaokul düzeyinde yer verilmedi. Lise düzeyince Felsefe dersi içindeki ufak bir bölümde evrim teorisini işleyecek olan öğrenciler dini derslerin içerisinde de cihat anlayışını öğrenecek.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Atatürk’e ilişkin bölümlerin daraltılması, evrim teorisinin çıkartılması ve cihadın yer alması gibi başlıklar nedeniyle büyük tartışmalara neden olan yeni müfredatı açıkladı. Yeni müfredatta evrim teorisi öğrencilerin yeterli felsefi altyapıya sahip olmadığı gerekçesi ile ilk ve ortaokul düzeyinden kaldırıldı. Lise düzeyinde ise Felsefe dersi içerisinde küçük bir yer verildi. Evrim teorisi yerine de cihat eğitimi getirildi. “Cihat, bizim dinimizde bir unsur” diyen Yılmaz, fıkıh dersinde ve temel dini bilgilerde cihadın öğretilmesinin görevleri olduğunu söyledi.

İlkokul ve ortaokul düzeyinde 17, lise düzeyinde 24, imam hatip ortaokulu ve imam hatip lisesi düzeyinde 10 olmak üzere toplam 51 ayrı, sınıflar esas alındığında ise 176 müfredat yenilendi. Gelecek nesillerin daha donanımlı olabilmesi için müfredatın yenilenmesi ihtiyacı doğurmuştur" ifadesini kullanan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, müfredatın öğretmen, öğrenci ve velilerin görüşleri alınarak yenilendiğini söyledi.

Zorunlu din dersi ile ilgili açıklamanın gelecek hafta yapılacağını söyleyen Yılmaz, cihat kavramının müfredatta yer alması ile ilgili olarak da, “Cihat, bizim dinimizde bir unsur. Bu nedenle fıkıh dersinde ve temel dini bilgilerde cihat var. Bundan rahatsız olmaya gerek yok; aksine vermesek talep gelmesi gerekirdi. Kırmak dökmek savaşmak cihadın içine girmez ama vatan koruması gerekiyorsa girer, cihadın ne olduğu ve ne olmadığının öğretilmesi görevi de bizim. Yeni müfredatta FETÖ, PKK ve DEAŞ kavramları yer alacak” ifadelerini kullandı.

15 TEMMUZ MÜFREDATA GİRDİ

Bu müfredatın, şu ana kadar yapılmış en demokratik, en katılımcı, en çoğulcu müfredat olduğunu söyleyen Yılmaz, "15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Millî Birlik Günü, güncellenen öğretim programlarımızda yer alacak" dedi.

EVRİM KURAMI İLK VE ORTAOKULDA YOK

Yeni müfredatta evrim teorisi ilk ve ortaokul düzeyinden kaldırıldı. Lise düzeyinde ise evrim kuramına felsefe dersinin konu başlıkları arasında yer alan ontoloji başlığı altında ufak bir yer ayrıldı. Bakan Yılmaz, evrim teorisine çok az yer ayrılmasını “Evrim kuramının bir kuram teori olarak açık, sade ve rahat bir şekilde anlaşılması için öğrencilerin bir felsefi alt yapıya sahip olması gerekir” ifadeleri ile gerekçelendirdi.

Yeni müfredat ilk olarak 2017-2018 eğitim öğretim yılında 1, 5 ve 9. sınıflarda uygulamaya konulacak. 2018-2019 eğitim öğretim yılına ise tüm sınıflar ve tüm dersler için uygulanmaya başlanacak.

Kaynaklar