Cenevre'deki Kıbrıs zirvesi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

12 Ocak 2017, Perşembe

İsviçre’nin Cenevre kentinde Kıbrıslı Türk ve Rum liderler Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis arasında üç gün süren tarihi Kıbrıs zirvesi bugün garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin dışişleri bakanları seviyesinde katılımıyla beşli zirve haline geldi.BM Cenevre Ofisi'ndeki tarihi konferansın açılışını BM Genel Sekreteri Antonio Guterres yaptı. DHA'nın haberine göre, Guterres açılış konuşmasında, “Umutlu değiliz. Karamsar değiliz. Kararlıyız” dedi.

Dosya:AA Kıbrıs Barış Görüşmeleri.jpg

Konferansa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis ile garantör ülkeler adına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ve İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson katılıyor. "Özel gözlemci" sıfatıyla konferansta yer alan Avrupa Birliği'ni (AB) ise AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini temsil ediyor.

Konferansın ana gündem maddesini, müzakerelerin 6 temel başlığından biri olan "güvenlik ve garantiler" oluşturuyor. Konferansta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bu konu hakkında konuştu. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu 43 yıldır Ada'daki güvenlik ve istikrarın temel dayanağı olan güvenlik ve garanti düzenlemesinin devam etmesi gerektiğini söyledi. Çavuşoğlu, "Bu konunun Ada'daki gerçeklerle uyumlu bir anlayışla değerlendirilmesini bekliyoruz" dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yeni ortaklığın BM parametreleri olan iki kesimlilik, iki toplumluluk, siyasi eşitlik, eşit statüde iki kurucu devlet üzerine bina edileceğini belirtti. Çavuşoğlu varılacak kapsamlı çözümün temel unsurlarının AB birincil hukuku haline getirilmesinin vazgeçilmez bir unsur olduğunu vurguladı.
Kaynaklar

http://www.ntv.com.tr/dunya/kibris-konferansinin-acilis-konusmasini-bm-genel-sekreteri-yapti,aDl5zA7Ug0uCzI5hobcGuw

http://www.hurriyet.com.tr/kibris-icin-tarihi-gun-turkiye-de-devreye-girdi-40333868