İçeriğe atla

İş cinayetleri 9 madenciyi aldı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

19 Temmuz 2017, Çarşamba

Son iki ayda 9 maden işçisi maden ocaklarında alınmayan basit önlemler nedeniyle hayatını kaybetti. İşverenleri ve ilgili bakanlıkları gerekli önlemlerin alınması için çalışmaya davet eden Maden Mühendisleri Odası, alınmayan basit önlemler nedeniyle yaşanan ölümleri iş cinayeti olarak tanımladıklarını söyledi.

ANKARA - TMMOB Maden Mühendisleri Odası, son iki ayda maden ocaklarında yaşanan can kayıpları ile ilgili olarak açıklama yaptı. Açıklamada maden işçilerinin alınmayan önlemler ve yapılamayan denetimlerin sonucunda hayatlarını kaybettikleri söylendi. Kazalardaki ölüm nedenlerinin gazdan zehirlenme, grizu patlaması, göçük ve sıkışma gibi basit ve temel nedenler olduğu söylenen açıklamada, “Yaşanan ölümler yapılacak uygun havalandırma, uygun tahkimat ve uygun OFK ve gaz ölçüm cihazları gibi ekipmanlar ile çok kolay bir şekilde önlenebilecek ölümlerdir. Alınmayan bu basit önlemler nedeniyle yaşanan ölümlere de iş cinayeti demekteyiz” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca yaşanan ölümlerin sona ermesi için işverenlerin gereken önlemleri alması ve ülkemizde madencilik politikalarını belirleyen, maden ruhsatlarını veren, madencilik mevzuatını hazırlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile çalışma yaşamı ve iş güvenliği politikaları ve mevzuatını düzenleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının gerekli önlemleri alması ve uygulamaları yaşama geçirmesi gerektiği söylenerek, “Aksi takdirde kar hırsı, denetimsizlik, kayırmacılık, yandaşlık ve sistemin yapısal sorunu devam ettikçe bu ölümlerin sonu gelmeyecektir” denildi.

Ülkemizde son iki ay içerisinde Antalya’nın Kaş ilçesinde gaz ve grizu patlaması sonucu iki maden emekçisi, Zonguldak’ın Gelik beldesinde meydana gelen göçük sonucu iki maden emekçisi, Türkiye Taşkömürleri Kurumu işletmesinde konveyöre sıkışan bir maden emekçisi, Zonguldak’ın Üzülmez beldesinde çıkan gazdan zehirlenen iki maden emekçisi ve Gümüşhane’nin Kelkit İlçesinde gazdan zehirlenen iki maden emekçisi hayatını kaybetmişti.

Kaynaklar