Üçgen Prizma Hacmi Nasıl Hesaplanır

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

26 Nisan 2018, Perşembe


Matematikte üçgen prizma, iki paralel üçgen taban ve üç dikdörtgen yüzlü üç taraflı bir polihedrondur. Bir piramit ile karıştırılmamalıdır . Üçgen bir prizmanın hacmini hesaplamak istiyorsanız, tek yapmanız gereken üçgen tabanlardan birinin alanını bulmak ve onu şeklin yüksekliğiyle çarpmaktır.

Üçgen prizmanın her iki tabanı da eşit olduğu için hangi tabanı aldığınızın burada pek önemi yok. Şimdi aldığınız üçgenin kenar uzunlukarından birini ve bu çizgiye dik olan bir çizginin uzunluğunu belirleyerek üçgenin tabanını ve yüksekliğini bulun. Düzgün çizilen bir üçgenle çalışıyorsanız eşit oranlar çıkacaktır. Üçgensel prizma durumunda olan tabanın alanını bulmak için ilk adım budur. Yani: 3 cm x 4 cm = 12 cm2. Kareli defter üzerinde çalıştığınız için cevabınızı kare ünitelerde belirtmeyi unutmayın. Üçgen tabanın alanını bulmak için, sadece 12 cm2‘yi 2’ye bölün. Yani, 12 cm2/2 = 6 cm2

Üçgen prizmanın yüksekliğinin ya da yanlarından birinin uzunluğunun 10 cm olduğunu varsayalım. Yani, üçgen prizmanın hacmini bulmak için sadece 6 cm2 x 10 cm çarpın. 6 cm2 x 10 cm = 60 cm3. Kareli defter üzerinde çalıştığınız için cevabınızı çizgiler arasında belirtmeyi unutmayın.

Kaynaklar