Rejim değişikliğini mimariden okuyoruz

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

31 Mart 2017, Cuma

Wikinews
Bu madde, Vikihaber üyeleri tarafından oluşturulan birinci-el habercilik içerir. Daha fazla ayrıntı için tartışma sayfasına bakın.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan, AK Parti hükümetleri döneminde cumhuriyetin simge binalarının yıkılmasından ve yeni yapılan yapıların mimari tarzından bir rejim değişikliğine gidildiğini okuduklarını söyledi.

ANKARA - Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, iktidarın ülkeyi rejim değişikliğine götürdüğünü mimari değişikliklerden okuyabildiklerini dile getirdi. AK Parti hükümetleri döneminde cumhuriyetin simgesel yapılarının yıkıldığını ve yeni inşa edilen okul, hükümet konağı, adalet sarayı gibi yapıların cephelerinin ise rejim değişikliğine doğru gidildiğinin mesajı olduğunu söyledi.

Candan, 16 Nisan’da yapılacak halk oylaması ile tek adam sisteminin ilk adımını atmak isteyen iktidarın amacının, cumhuriyetin modern mimarisinin terk edilerek medrese, külliye, saray mimarisine geçilmesi ile ortaya çıktığını ifade etti. “Bütün okumaları mekân üzerinden yapıyoruz ve bir rejim değişikliği ile karşı karşıya kaldığımızı görüyoruz” diyen Candan, bu nedenle referandumda ‘hayır’ denilmesi gerektiğini söyledi.

Candan, “Okul cephelerinin dönüştürülmesinin ardından medrese eğitimin geldiğini biliyoruz. Hükümet konağındaki değişiklikte, adliye saraylarının hepsinde bir kadılık sisteminin geleceğini, yargının tek elde toplanacağını biz bu binaların cephelerinden okuyabildik. Dolayısıyla bu bir rejim değişikliğidir. Binalar da bunun ipuçlarıdır. Rejimin yıkılmak istendiğini, cumhuriyetin simge mekanlarını yıkma politikalarından okuduk. Hukukun mu iş makinelerinin mi güçlü olduğunu mekânsal ölçekte Türkiye’yi temsil etmesi gereken “Kaçak Saray”ın yapılması sürecinde gördük. Cumhuriyet’in kurucu ve simge değeri Atatürk Orman Çiftliği’nde, yürütme, yargı ve yasamadan kaçırılarak “Kaçak Saray”ın inşa edilmesi süreci kurulacak otoriter sistemin aynasıdır” dedi.

Ülkenin nefes alacak yerlerinin betonla doldurulduğunu belirten Candan, Cumhuriyet değerlerinin önemli mekanları olan ve bir bir yıkılan yapılara da dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün ideolojisinin yansıtan yapıların tamamını yıkmak istiyorlar. Ulaşım ana planı ile evimizin ya da arazimizin olduğu yerlerden rahatlıkla yol geçirebilecekler ve hakkımızı arayamayacağınız, hukuka başvuramayacağınız bir süreçle karşı karşıya kalacağız. Bütün kamusal değerler bir gecede ortadan kaldırılabilir. Varlık fonu bunun en önemli habercisidir. Ülkeyi bir anda satışa çıkartabilirsiniz. Biz ülkenin satışının ve halkın ve parlamentosunun tasfiye edilerek bir kişiye verilmesini doğru bulmadığımız için ‘hayır’ diyeceğiz.”