İçeriğe atla

Nuriye ve Semih açlık grevinin 66’ıncı gününde

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

14 Mayıs 2017, Pazar

Wikinews
Wikinews
Bu madde, Vikihaber üyeleri tarafından oluşturulan birinci-el habercilik içerir. Daha fazla ayrıntı için tartışma sayfasına bakın.

Açlık grevi nedeniyle durumları kötüleşen Gülmen ve Özakça’nın dinlendiği zamanlarda da Yüksek Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde adalet nöbeti devam ediyor. Gülmen ve Özakça’ya destek için her gün farklı insanların katılımıyla yapılan bir günlük dönüşümlü açlık grevleri de devam ediyor. Gezi olaylarında öldürülen Ali İsmail Korkmaz ve Abdullah Cömert’in anneleri de anneler gününde Gülmen ve Özakça’ya destek için bir günlük açlık grevine gitti.

Polisin işlerine dönme talebiyle 66 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın eylem yaptığı İnsan Hakları Anıtı önünde nöbet tutanları gözaltına alması ve alandaki eşyaları kaldırmasının ardından eylemciler, Yüksel Caddesi’ni tekrar eylem alanına çevirdi. Destek için dönüşümlü açlık grevi yapanlar da kollarına bağladıkları kırmızı kurdeleler ile eylemcilerin seslerini duyurmaya devam ediyor.

KORKMUYORUZ

Dönüşümlü açlık grevine katılanlardan Gülbin Çakmak, pazar tatilinde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek için Yüksel Caddesine geldiğini söyleyerek destek için bir günlük açlık grevine başladığını söyledi. Her gün mesai saatinden sonra Yüksel Caddesi’ne geldiğini söyleyen Çakmak, açlık grevinin başlarında hiçbir şey yapamıyor olmaktan utandığı için gelemediğini anlattı. Cuma günü sabah saatlerinde polisin alanda nöbet tutanları gözaltına alarak bankları ve eylemcilere gönderilen çiçekleri toplamasını eleştiren Çakmak, “En kısa anlatabileceğim şey şu, korkmuyoruz. İstedikleri kadar çiçekleri alsınlar, telafisini yapabiliyoruz ancak onlar Nuriye hoca ve Semih hocanın sağlığına bir zarar geldiğinde telafisini nasıl yapacaklar? O vicdan varsa eğer altından kalkabilecekler mi, biz çok merak ediyoruz. Vicdan denilen şey onlarda yok ama belki dokunabiliriz diyoruz” dedi.

Eylemin herhangi bir siyasi yanının olmadığını dile getiren Çakmak “Bir yeri destekliyorlardı da o yüzden buradalar diyemezsiniz, ekmek kavgası bu. Korkmuyoruz ve mutlaka kazanacağız. Ancak çok sayıda kamu emekçisi görevinden alınmışken bu kadar sessiz kalınmasına üzülüyorum. Daha fazla olmamız ve daha yüksek sesle konuşuyor olmamız gerekir” şeklinde konuştu.

ANNELER DESTEKTE

Anneler Günü nedeniyle pazar günü yapılan basın açıklamasına işlerini geri isteyen eylemcilerin anneleri de katıldı. 2013 yılında Taksim Gezi Parkı’nda başlayan iktidara karşı protesto eylemlerine dönüşen olaylarda öldürülen Ali İsmail Korkmaz ve Ahmet Atakan’ın anneleri de Özakça ve Gülmen’e destek amacıyla bir günlük açlık grevine başladı.