İçeriğe atla

Myanmar'da Halk Sandık Başında

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

2 Nisan 2012, Pazartesi

Myanmar'da halk sandık başında.Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar demokrasi yolunda önemli bir sınavdan geçiyor. Ülkede ilk kez uluslararası gözlemciler yapılan ara seçimleri takip ediyor. 1962’deki askeri darbeden sonra sivil yönetim, iktidarı ancak geçen yıl devralabilmişti.

ABD ve Avrupa Birliği de seçimlerin adil ve sorunsuz geçmesi durumunda ülkeye uygulanan yaptırımları gevşeteceklerini duyurdu. Nobel Barış Ödülü sahibi Aung San Suu Kyi’nin de bu seçimlerde milletvekili olarak parlamentoya girmesi bekleniyor. Ülkedeki demokratik muhalefete liderlik eden 66 yaşındaki Suu Kyi, halkın siyasete ilgisinin yeniden arttığını söyledi. Kyi seçimlere "Ulusal Demokrasi Birliği" ile girdi. 6 milyon seçmen 664 üyeli parlamentoda çeşitli nedenlerle boşalan 45 sandalyenin yeni sahiplerini belirlemek için oy kullandı. Kyi’nin partisi ise 44 aday belirledi.

Suu Kyi seçimlerden zaferle çıktı, yandaşları meydanlarda zaferi kutladı. Ancak tam sonuçlar haftaya açıklanacak. Kadın lider, askeri cunta tarafından 15 yıl ev hapsinde tutulduktan sonra Kasım 2010’da serbest bırakılmıştı.Kaynaklar