Meslek örgütlerinden iptal çağrısı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

20 Nisan 2017, Perşembe

Wikinews
Wikinews
Bu madde, Vikihaber üyeleri tarafından oluşturulan birinci-el habercilik içerir. Daha fazla ayrıntı için tartışma sayfasına bakın.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) mühürsüz zarf ve oy pusulalarını geçerli sayması, sandık başında yaşanan ihlaller, şaibeli referandum sonuçları ve başkanlık sistemi Türkiye’nin dört bir yanında protesto edilmeye devam ediyor. Ankara’da bir araya gelen meslek örgütleri de yaptıkları basın açıklaması ile seçimin iptal edilmesi çağrısında bulundu.

Sakarya Caddesi’nde bir araya gelen KESK, DİSK, TMMOB Ankara Şubeleri, ATO ve ASMMO referanduma ilişkin basın açıklaması düzenledi. Siyasi parti ve sivil toplum örgütleri ile vatandaşların da katıldığı eylemde referandumun iptal edilmesi ve toplumdaki tüm kesimlerin katılımı ile bir anayasa hazırlanması talebi dile getirildi.

Meslek örgütleri adına ortak basın açıklamasını okuyan KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Devrim Kahraman, “Baskı ve adaletsiz koşullarındaki kampanya süreci, seçim günü yaşanan gizli oy açık sayım ihlali, mühürsüz pusula ve zarfların geçerli sayılması, seçim bölgelerinde müşahitlere ve tarafsız gözlemcilere yönelik baskılar, Anadolu Ajansı’nın yayınları, YSK’nın kanuna aykırı açıklama ve kararları nedeniyle referandum meşru değildir” dedi.

Her şeye rağmen eşit olmayan propaganda şartları altında seçmenin yarısının Anayasa değişikliğinin kabul etmediğini dile getiren Kahraman, “Anayasalar toplumsal sözleşmeler olduğuna göre hazırlanışından oy sunumuna kadar bütün süreçlerinin demokratik olması gerekir. İktidar 16 Nisan referandumunun sonuçlarına dayanarak ülkeyi yönetemez. Bu nedenle 16 Nisan referandumu iptal edilmelidir. OHAL kaldırılmalı, demokratik-katılımcı, toplumun genelinin katıldığı, sivil-demokratik bir anayasa hazırlanmalıdır” ifadelerini kullandı.