Kullanıcı mesaj:Reality006

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Arşiv
Arşivler
 1. Incubator arşivi
 2. Arşiv 1
 3. Arşiv 2
 4. Arşiv 3
 5. Arşiv 4

İstekler

Tamamdır, düzeltildi. Haziran ayına kadar isteklere açığım, o tarihten sonra diğer hizmetlilere :) --82 ~ 145 12:46, 7 Haziran 2011 (UTC)

 • Selam. Evet, o benim de dikkatimi çekti. Üstelik de o sayfalarda arşivleme dahil olmak üzere herhangi bir değişiklik yapılmadı, mesela bir tanesi ta 2010'da arşivlenmiş. Teknik bir hata olsa gerek, o sistem zaten toptan sorunlu bence, her değişiklik olduğunda haberi o güne ait gösteriyor - gerçi arşivlemelerde artık bu olmuyor. Değişiklik bile olmamasına rağmen bu sorunun kaynağını anlamış değilim, yapabileceğim bir şey olduğunu da sanmıyorum. Köy çeşmesindeki tartışmada bir-iki gün sonra hizmetlilik işini kapatırız, diğerini de fikir birliği sağlanır sağlanmaz - muhtemelen bir hafta içinde - uygulamaya geçiririz. Ne dersin? --82 ~ 145 19:25, 10 Haziran 2011 (UTC)
 • Şurada bir yorum yaptım. Yorgo da en az George kadar doğru ve çok daha yaygın. Şimdilik, en azından tartışmada bir karar alınana kadar bu isim değişikliğini yapmıyorum, bu nedenle de açtığın kategoriyi siliyorum. Bu arada haber için eline sağlık. İyi çalışmalar. --82 ~ 145 08:42, 16 Haziran 2011 (UTC)

Hizmetlilik - alexa vb.

 • Hizmetliliğin hayırlı olsun.)--Reality 13:47, 29 Haziran 2011 (UTC)
 • Bir de ana sayfa tasarımlarının şablonları dahil tamamını alt sayfalarına taşıyabilir misin? (yönlendirmesiz olarak tabii) Zira ana sayfa tasarımları alt sayfalarda yapılmalıdır. Şu kullanıcıdan da ricada bulundum.--Reality 13:52, 29 Haziran 2011 (UTC)
 • Ek olarak son değişikliklere bir göz atsan fena olmaz. MedyaViki sayfasında değişiklik talebi var. Uygun mudur değil midir ne işe yarar onu pek bilmiyorum ama.--Reality 13:57, 29 Haziran 2011 (UTC)
 • Bunu gördün mü.) Vikihaber'e giren sayısı neredeyse 28'e katlanmış. 1-2 hafta gibi kısa bir sürede. Yakında İngilizce Vikihaber'le kapışcağımıza eminim. Vikihaber oldukça hızlı gelişiyor. Senin önemli katkılarınla yakında 1000 haberi geçeceğimizden kuşkum yok.)--Reality 14:05, 29 Haziran 2011 (UTC)--Reality 14:01, 29 Haziran 2011 (UTC)

Teşekkürler iyi niyet dileklerin için Reality=) Medyaviki'de istenen değişiklikleri gördüm. Yeni tasarımda bir tek ".latest_news" kısmı kullanılıyor. Onu bir yerleştirelim bakalım ne olucak=) Sayfa tasarımlarının alt sayfalarda olması lazım doğru söylüyorsun. Benimkiler altsayfalardaydı. Yeni aldım dışarıya. Haber çeşitliliğini artırabilmek için. Zira 10 küsür çalışma sayfam olmuştu. Ticker kaynağı gibi sayfaların illa ki kullanıcı sayfamdan çıkması gerekiyordu. Yakın zamanda yeni tasarım seçilir diye umuyorum. Yoksa hepsini kaldırıcam kullanıcı sayfalarına=) Alexa olayını Seksen'le birlikte takip ediyoruz sürekli IRC'ten o da hep anlatıyor sağolsun. Benim yaptığım bir şey yok Vikihaber'de, temelleri kuranlar sizlersiniz. Sağolsun diğer arkadaşlarda bugünlerde iyi haber eklediler. İçerikten dolayı artmıştır sanıyorum. (Alexa toolbar'da yükledik bu arada) Ben belki biraz ateşlemişimdir. Köy çeşmesini filan harekete geçirerek. 1000 haberi geçeriz yakında ona ben de eminim. Ama yeni gelen kullanıcılara yönelik sayfalar lazım=) Bazıları halen yarım kalmış. Sevgiler Koc61 14:51, 29 Haziran 2011 (UTC)

 • Tamamdır tasarıma belki bende birşeyler ekleyebilirim. Hiç değilse şu boşluk sorununu çözeceğimi umuyorum. Akşama üzerine biraz yoğunlaşacağım şu an işim var. Bermanya yazdı zaten vikipediden durumu anlattı biraz.--Reality 15:46, 29 Haziran 2011 (UTC)

Teşekkürelr Reality=) Bir de Kategori:Vikihaber_silinecek_sayfalar burdaki tarih sayfalarını silmeye gerek var m? Bende zamanında vikipedide benzer şekilde işaretlemiştim bu tür sayfları. Vito silmemişti botla açılan maddeler, içleri zamanla dolar diye=) Koc61 19:07, 29 Haziran 2011 (UTC)

Ana sayfa tasarimi

İyi günler. Bir ana sayfa tasarımınız varsa lütfen bunu alt sayfanızda yapınız. Şablon:Haber Başlıkları ve bunun alt sayfalarını Kullanıcı:White Cat/Şablon:Haber Başlıkları şeklinde alt sayfalara taşıyabilir misiniz?--Reality 13:50, 29 Haziran 2011 (UTC)

Buna gerek yok. Bu wikide daha fazla degisiklik yapmayi artik dusunmuyorum. Yaptigim degisiklikler IRC uzerinden yapilan istek uzerineydi. Wikiburokrasisiyle ugrasacak zamanim yok. Istediginizi yapabilirsiniz. Silebilirsiniz bile, size kalmis. Saglicakla kalin -- Cat chi? 16:11, 29 Haziran 2011 (UTC)

İstekler

Çok şey istemişsin yeni hizmetliden=)
 1. Şablon:Terk edilmiş geçmiş birleştirme yapıldı. İlk kez yaptım. Özet kısımlarını düzgün giremedim ama oldu=)
 2. Her ne kadar geçmişe yönelik haberler açılabilse de, boş tarih kategorileri silinebilir aslında benim de fikrim o yönde. Ama eksi yönü hizmetlilerin botla açılmış tüm tarihleri silmesi gerekir, bir de botla belli bir düzen oluşturulmuş. Silindikten sonra açılmaları gerekirse o sayfa düzen değişebilir.
 3. Vikihaber:En son haberler tam listesi şu an Şablon:Ticker'ın kaynağı. Düzgün çalışıyor. Yalnız tarihe göre başlıklandırması yok. Çünkü bizim tarih maddeleri ile Fransız vikideki tarih maddelerini farklı açmış aynı bot. Bot kullanıcısına mesaj attım başlık eklesin diye ilerdeki tarihlere. Eğer olursa "En son haberler tam listesi"ndeki haberler başlıklı olucak Çarşamba 30 Haziran 2011 haberleri gibi. Ticker'ın çalışmasını engellediğinden o sayfayı silemem anca ticker'ın çalışma prensibini öğrenip senin dediğin Vikihaber:{{#time:Y"/"F|-4 days}} sayfasıyla çalışıcak şekilde ayarlamak lazım. Bir deneyelim bakalım direk Vikihaber:{{#time:Y"/"F|-4 days}} sayfasını kaynak gösterince çalışacak mı? Çalışırsa ne ala.
 4. Koruma şablonları şimdiden yerleşse fena olmaz ama onları tam açamadım ben yeni bir şey açtıkça bir alt şablonunu da açmak gerekiyor.
 5. Şablon:Documentation ve Şablon:Documentation subpage içeriği aynı değil. Ama Belgeleme ve belgeleme altsayfası onlar. Türkçeleri açılabilir. Türkçe kullanılır. Belgeleme sayfası var zaten. İngilizce kullanılmayan sayfaları sildim.
 6. Şablon:'/doc belgelemesi ayraç'in kullanıyla alakalı. Örneğin, "''Vikipedi''{{'}}ye hoş geldiniz!" gibi. İleride kullanımı artacağından dolay tanımın kalması faydalı. Bir kaç şablonun silinme isteğini geri çevirip tartışma sayfasına not düştüm. O şablonlar "haber odası" kullanımına tekrar döndüğümüzde kullanılacak illa ki. Ana sayfa yorumunu sonra ekleyeceğim tartışma sayfasına=) Bu kadar aksiyon yetti şimdilik. Bir de Reality imzana "ileti" kısmı eklersen güzel olur her geldiğimde anasayfana yazasım geliyor. Sevgiler. Koc61 09:41, 30 Haziran 2011 (UTC)

 • Ana sayfa tasarımı nasıl olmuş. Boşluk var mı? Bir de bu Vikihaber renklerini değiştirmeliyiz. Siyah-Gri boşnakça vikiyle tamamen aynı olur. Biz daha özgün birşey kullanabiliriz.--Reality 12:14, 30 Haziran 2011 (UTC)
  • Bir de en alttaki açılır kapanır kutunun rengini nasıl yapmalıyız? Hala tasarımda bazı eksiklikler var gibi geliyor.--Reality 12:29, 30 Haziran 2011 (UTC)
Reality temeli sakat bizim tasarımların ordan burdan aldığımız için anasayfanın tartışmasına bir öneri getirdim bazı bölümleri çıkarıp bizim tasarımdaki bazı bölümleri koyalım diye. Şimdilik kolayva yapılabilir. Daha sonra da güzel bir tasarım düşünürüz ilerde. Napalım. Koc61 13:25, 30 Haziran 2011 (UTC)

Reality şimdiki anasayfaya bak, bakalım. Başlık 1 taslaklarını değiştirirsek yine düzen bozulacak gibi. Herhangi bir değişiklik düşünüyorsan, istediğin sayfaları yarı korumaya alabilirim? Koc61 14:19, 30 Haziran 2011 (UTC)

GB ne demek anladım. IRC'teyim bu arada. Gelirsen daha organize olur. Koc61 14:23, 30 Haziran 2011 (UTC)
 • o belge ve doc olayını bulamadım. Yetkin yapmış onu sanırım, bir sorucam yarın=) --Duke ϡ»» ileti ^^ 23:36, 30 Haziran 2011 (UTC)

Twitter

Reality imzan iç kullanışlı değil=) Her seferinde 300 arşın çıkıorm mesaj sayfana ulaşayım diye. Twitter hesabı alınmış evet, yalnız tek kişi nasıl güncelliğini sağlayacak öyle bir sıkıntımız var. İngilizce vikide botla filan mı hallediyorlar acaba. Yayınla şablonu için şöyle bir çalışma yapıyordum önceden ing vikinin aynısı Kullanıcı:Koc61/Çalışma1. Bu arada Superyetkin /doc olayını halletti. Duke ϡ»» ileti ^^ 15:12, 3 Temmuz 2011 (UTC)

Sitenotice

 • O koda bir de center ekler misin? O zaman fena olmaz.--Reality006 21:01, 8 Temmuz 2011 (UTC)
Onun için işte .css sayfasını değiştirmek lazım vikipedideki uygun kodları bulup vikihaber'e kopyalamak lazım. Hep ortalaması için hem de çerçevelemek için. Duke ϡ»» ileti ^^ 21:30, 8 Temmuz 2011 (UTC)
Yok koda gerek yok istediğim buydu zaten.)--Reality006 19:07, 9 Temmuz 2011 (UTC)
Tamamdır o zaman=) Duke ϡ»» ileti ^^ 19:09, 9 Temmuz 2011 (UTC)
 • Stub ratio olayını anlamadım. Alexadaki istatislikler eski şu an. Yenilenince Rusça Vikihaberi rahat geçeriz diye umuyorum. Oylamaya çok kişinin katılması o kadar önemli mi? Belki Vikihaber'in popüleritesini artırabilir. Diğer kullanıcıları da katkı yapmaya teşvik eder. Lakin, kişisel sorunlardan dolayı ters oyların gelmesinden korkuyordum ben neyse ki öyle birşey olmamış. Bu arada dikkat et davet yollarken=) Oy avcılığına kaçmasın aman. Sevgiler Duke ϡ»» ileti ^^ 22:39, 13 Temmuz 2011 (UTC)
 • Google News'in başvuru yerini buldum ben baya bilgi istiyor bir ara irc'ten toplandığımızda başvururuz artık. Kalite önemli değil bence. Mesela insanlar haberi neye göre aratıyor. Google'da arama yaparken google, popüler aramalara göre yazınız şu mu diye tavsiye veriyor. Mesela "Aziz Yıldırım G" yazınca altta "Aziz Yıldırım gözaltında" ya da "Aziz Yıldırım gözaltına alındı" yazıyor. Bence iki isim de yönlendirmeli olarak yer almalı vikihaberdeki aramalarda daha çok şansımız olsun. Duke ϡ»» ileti ^^ 23:54, 13 Temmuz 2011 (UTC)
 • Selam. Teşekkür ederim. Hatırattığın için teşekkürler, unutulmuş o orada :) İyi çalışmalar. --82 ~ 145 13:36, 5 Ağustos 2011 (UTC)
 • Haberlerin tarafsız bakış açısıyla yazılması gerekiyor. Taraflı içeriği yayınlamaya devam edemeyiz. Ben tartışma sayfasında fikir birliğine vardığınızı sandım. Fikir birliğine varılmadıysa geri alabiliriz? Duke ϡ»» ileti ^^ 19:06, 11 Ağustos 2011 (UTC)
 • Tamamdır, haber verdiğin için sağol. --82 ~ 145 16:25, 13 Ağustos 2011 (UTC)
Selam, yönlendirmelere bakmaya başladım, gün içinde kullanılmayan kategorilerin birkaçını silmiştim zaten, bakarım onlara da. Bu arada VH:KAD sayfası hakkında ne düşünüyorsun? Vikiden uyarlarken isim değişikliği için şart olan değişiklik sayısını 20'ye düşürdüm, 20 değişiklik olmasa da SUL nedeniyle yapılacak taleplerin de dikkate alacağını oraya ekledim. Bir fikir alayım dedim, değişiklik sayısı uygun mu sence? --82 ~ 145 14:49, 29 Ağustos 2011 (UTC)
 • 20 gayet iyi. Zaten çok fazla değişiklik talebi olacağını sanmıyorum. Hatta hiç olmazsa şaşırma.) Birde kategori yönlendirdikten sonra silelim bence g8'den ya da k1'den ya da k2'den.--Reality 14:52, 29 Ağustos 2011 (UTC)
 • Reality sana bir hizmetlilik alıp kurtulucam senden en sonunda=) Düzeltirim sıkıntı yok=) Duke ϡ»» ileti ^^ 15:13, 29 Ağustos 2011 (UTC)
 • Doğrudur, silinse de olur. Aslında kategori yönlendirme uygulamasını kaldırıp yerine Vikipedi'deki sayfa taşıma talepleri gibi bir kategori taşıma talepleri getirebiliriz. Sonuçta Vikipedi'den ihtiyaçlarımız daha farklı, kategori yönlendirmelerine pek de ihtiyaç yok. --82 ~ 145 15:56, 29 Ağustos 2011 (UTC)

Köylüler

Merhaba Reality. Şu son yazdığın haberi gördüm de, "gözden geçir" şablonu eklemişsin, ben de bir bakayım dedim :) Bir saat kadar önce yazmışsın haberi, haberlere baktıysan Hüseyin Çelik'in iddiaları doğruladığını görebilirsin. Ondan haberde özetle bahsedersen daha iyi olur diye düşünüyorum, zira şu an biraz güncelliğini kaybetmiş duruyor, yayınlanmamaış olmasından istifade güncellenebilir ve güncel yayınlanabilir :) Biraz işim olduğu için ben yapmıyorum, Vikipedi'de iş birlikleri falan filan işte. İyi çalışmalar... --seksen 20:11, 29 Aralık 2011 (UTC)

Bot activity

As someone who I believe was involved with the initial approval of GrondinBot to work on this wiki, please see Vikihaber:Köy çeşmesi#Bot work no longer needed and respond there. Thanks. - dcljr (mesaj) 21.48, 27 Ağustos 2018 (UTC)