Kullanıcı mesaj:KarCet

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Merhaba. Vikihaber'e hoş geldiniz. Katkıda bulunma isteğinizden dolayı memnun oldum. Putin: ''Kaddafi'nin Ölümü İğrenç! '' haberi üzerinde çalışmanızın devam edip etmediğini soracaktım. <!-- --> etiketleri arasına yazdıklarınız görünmediğinden yazdıklarınızı etiketlerden çıkardım. Ancak maalesef haberin mevcut içeriği yayınlanması için yeterli değil. En azından üç-dört satırlık bilgi eklemeye çalışır mısınız? Bilgi eklerken diğer kaynaklardan kopyalayıp yapıştırmadığınıza, bilgileri kendi cümlelerinizle yazdığınıza dikkat edin. Herhangi bir sorunuz veya sorununuz olursa buraya tıklayarak mesaj sayfam üzerinden bana sorabilirsiniz. İyi çalışmalar... --seksen 14:02, 29 Ekim 2011 (UTC)

Tekrardan merhaba. Vikihaber'e tekrardan hoşgeldiniz. Birkaç noktaya dikkatinizi çekecek ve tavsiye verecektim. Bildiğiniz gibi Vikimedya projelerinde telif hakları saklı değil ve telif haklarına özen gösteriliyor. Vikihaber de böyle. Telif hakkı saklı olan bir kaynaktan buraya bu nedenle izinsiz içerik kopyalayamıyoruz. Düşünün, buraya kopyaladığımız içerik bir başkasının ekmek kapısı olabilir. Bunu ellerinden almak ne kadar doğru? Peki ya bunun getirdiği hukuki yükümlülük? Telif hakkı sahibi dava açma hakkına sahip. İngilizlerden Fransa'ya Tarih Dersi haberini bu nedenle silmek zorunda kaldım. Haber yazarken kaynakları okuyun, inceleyin; ama kendi ifadelerinizle yazın. Aksi belirtilmediği sürece her siteyi telifli kabul ediyoruz. Buna tek istisna telif hakları saklı tutulmayan VOA. Oradan haber kopyalamakta bir sakınca yok.

Bir diğer noktaysa şu: Vikihaber'e mevcutların dışında dosya yüklenmiyor. Bkz. ilgili başlık.

Katkılarınızın devam etmesini diliyorum. Herhangi bir sorunuz veya sorununuz olursa sormaktan çekinmeyin. İyi günler...

--seksen 14:12, 25 Ocak 2012 (UTC)

Merhaba. Evet, alıntı olduğunu belirterek ve atıfta bulunarak, bir paragraf kadar alıntıda bulunulur, öncesinde "şu kaynak şöyle nitelemiştir, şu yorumda bulunmuştur" denir, bunun dışında da haber kullanıcının kendi ifadeleriyle yazılırsa bu kabul edilebilir. Bunun adı adil kullanım (Türk hukuğundaki adıyla maksadı haklı kullanım) olur, adı konmasa da halihazırda yapılıyor. Konuyla ilgili politikayı getirmek gerek aslında. --seksen 17:46, 25 Ocak 2012 (UTC)