Yaz saati uygulaması değiştirilecek mi?

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Şuraya atla: kullan, ara

14 Aralık 2016, Çarşamba

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri yaz saati uygulamasıyla ilgili herhangi bir çalışma içerisinde olmadıklarını belirtti. Yaz saati uygulamasında bir değişiklik olmayacak.

Yaz saati uygulamasına yönelik eleştirilerin artması üzerine sosyal medyada da imza kampanyası başlatılmıştı. ‘Saatler yeniden geri alınsın’ başlığı ile oluşturulan imza kampanyasının ardından bakanlık açıklama yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, yaptığı açıklamada sürekli şikayetlerin geldiği yaz saati uygulamasıyla ilgili yeni bir çalışmalarının olmadığını duyurdu. Enerjiden tasarruf edilmesi ve bu bağlamda gün ışığından daha fazla faydalanılması planlanan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen yaz saati uygulaması bu yıl başlamıştı.

Yetkililer, uygulama ile birlikte 2.5 milyar liralık tasarruf ve kış saatiyle havaların aniden kararmasından doğan psikolojik uyum sorunlarının önüne geçilmesi hedeflenmişti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tespitlerine göre ise Türkiye, artık yıl boyunca yaz saati uygulamasında kalarak, sadece kamunun kullandığı 08.00-17.00 mesai saatleri için yılda yaklaşık 1 milyar TL tasarruf sağlayacağı kaydedilmişti. Özel sektörün kullandığı 08.30-17.30 ya da 09.00-18.00 saatleri arası mesailer dikkate alındığında ise 2.5 milyar TL’ye ulaşabileceği ifade edilmişti.

Kaynaklar[değiştir]


Bookmark-new.svg