Birleşik Krallık'ta Parlamentonun Tatil Edilmesi Kararı ve Sonrası

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

1 Eylül 2019, Pazar

Bookmark-new.svg

Kraliçe 2. Elizabeth'in İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın 9 Eylül'den 14 Ekim'e kadar parlamentonun tatil edilmesi teklifini kabul etmesinden sonra neler yaşandı? Bu süreç Brexit'i nasıl etkileyecek?

Başbakan Boris Johnson'un parlamentonun faaliyetlerinin 5 hafta askıya alınıp 14 Ekim'e kadar tatil olması kararı, meclisteki Brexit görüşmeleri için ayrılacak zamanı iyice daralttı. Muhalefet ise bu kararı ''Britanya usulü darbe'' diye adlandırdı. Kraliçe talebi onayladı, Parlamento'nun 9 ile 12 Eylül arasında askıya alınmasına ve 14 Ekim'de tekrar çalışmaya başlamasına karar verdi. Böylece muhalefet partilerinin 31 Ekim'deki Brexit öncesinde İngiltere'nin AB'den bir anlaşma olmadan ayrılmasını engelleyecek adımlar atması için önlerinde çok az zaman olacak. Parlamento'yu askıya alma fikri İngiltere'de tartışma yaratıyor. Bu fikri eleştirenler, parlamentonun Brexit sürecindeki demokratik rollerini oynamasının engelleneceğini düşünüyor. Hükümet ise bunun Brexit ile ilgili olmadığını iddia ediyor. Bir başbakanlık çalışanı,Başbakan Boris Johnson'ın bu yaz göreve yeni başladığını hatırlatarak Johnson'ın Brexit sonrası dönem için planlar yaptığını söylüyor.

Karara Tepkiler[düzenle]

Bir açıklama yayımlayan Avam Kamarası Başkanı John Bercow ise "Nasıl göstermeye çalışırlarsa çalışsınlar Parlamento'yu askıya almanın amacının, Brexit'in Parlamento'da tartışılmasını önlemek ve Parlamento'nun ülkenin geleceğine yön verme görevini engellemek olduğu açıktır" dedi ve ekledi: "Ulusumuzun tarihindeki en zor dönemlerden birinde Parlamento'nun sözünü söylemesi hayati öneme sahip. Parlamento'yu askıya almak demokrasiye hakaret olur." dedi.

Bir anket şirketi kararın hemen ardından yaptığı anket çalışmasında katılımcıların yüzde 47'sinin Brexit öncesi Parlamento'nun askıya alınmasının kabul edilemez olduğunu düşündüğü, yüzde 27'sinin de kararı desteklediği görüldü.

108543865 brexit.jpg

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, bunun demokrasiye yönelik bir tehdit olduğunu söyledi. Corbyn, "Johnson hükümetinin pervasızlığı karşısında dehşete kapıldım. Eğer Johnson planlarına güveniyorsa bunu genel seçim veya referanduma giderek halka sormalı" dedi.

İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon ise gelecek hafta milletvekillerinin bir araya gelerek bu planı durdurmaya çalışması gerektiğini söyledi ve ekledi: "Aksi takdirde bugün tarihe İngiltere demokrasisi için karanlık bir gün olarak geçecek."

Bu karar üzerine Başbakan'ın partisinden de tepkiler vardı. Muhafazakar Parti'nin disiplinden sorumlu yetkilisi Lord Young ile partinin İskoçya özerk parlamentosundaki lideri Ruth Davidson istifalarını açıkladı.

Bu kararı protesto eden binlerce Britanyalı ülkenin dört bir yanında eylemler düzenliyor.

Bu karardan sonra Brexit'te olasılıklar neler?[düzenle]

İşçi Partisi lideri Corbyn, Parlamento toplandığında "hızla yasa geçirmeyi" deneyeceğiz dedi. Corbyn, gelecek hafta Salı günü parlamento toplandığında anlaşma olmadan AB'den ayrılmayı önlemek üzere "hızla yasa geçirme" ve parlamentonun askıya alınmasını engelleme girişiminde bulunacaklarını açıkladı.

Bu girişime destek vereceğini ifade eden bazı Muhafazakarlar da var. Eski Adalet Bakanı David Gurke de partilileri, Johsnon'ın yeni bir anlaşma taslağı getirip getirmeyeceğini beklemek yerine derhal harekete geçmeye çağırdı.

Boris Johnson'ın Başbakan olması üzerine istifa eden Muhafazakar Partili eski Maliye Bakanı Philp Hammond da milletvekillerinin gelecek hafta anlaşmasız Brexit'e karşı harekete geçeceğini söylemişti. Karara karşı olan milletvekilleri hükümet hakkında güvenoylaması isteyebilir, anlaşmasız Brexit'i önlemek için yasa çıkarabilirler.

Kaynaklar[düzenle]