Avrasya Tüneli’nin adını halk koyacak

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Şuraya atla: kullan, ara

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Avrasya Tüneli’nin adını halk arasıyna yapılacak anketin belirleyeceğini söyledi.

“Avrasya Tüneli” olarak bilinen İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi’nin isminin Bakanlığın internet sitesi üzerinden yapılacak anketle belirleneceğini dile getiren Bakan Ahmet Arslan, Marmaray’ın kardeşi olarak başlatılan Avrasya Tüp Tüneli projesinin 20 Aralık’ta tamamlanacağını belirterek, toplam 14.6 kilometre uzunluğundaki projenin 3 ana bölümden oluştuğunu kaydetti.

Avrasya Tüp Tüneli’nin en önemli aşaması olan 3 bin 344 metrelik boğaz geçişinin delme işlemini Ağustos 2015’te tamamladıklarını ancak Avrupa ve Asya yakalarında yol ve kavşak düzenlemeleri olmak üzere iki önemli kısmın daha olduğu bilgisini veren Bakan Ahmet Arslan, “Avrupa ve Asya yakalarındaki bağlantı yollarını sözleşmede 55 ay olarak belirlenen zamandan 8 ay önce bitirerek, 47 ay gibi kısa bir sürede tamamladık. Boğaz altından geçiş gibi çok zor fiziki şartlara rağmen kullanılan ileri teknoloji ve mühendislik ile projeyi zamanından önce bitirmemiz gurur verici ve büyük bir başarıdır” şeklinde konuştu.

Kaynaklar[değiştir]


Bookmark-new.svg