Afrin Operasyonunda Şimdiye Kadar Neler oldu?

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

2 Şubat 2018, Cuma

Bookmark-new.svg

Afrin Operasyonunda şimdiye kadar neler olduğunu Genelkurmay açıkladı.Genelkurmay: ''Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) hudutlar ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak amacıyla Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensuplarını etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkını terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak için 20 Ocak saat 17.00'de Zeytin Dalı Harekatı başlatılmıştır'' denildi.

Sivillerin Durumu[düzenle]

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve onlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçlerin hedef alındığının kaydedildiği açıklamada, sivil/masum kişiler ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyetin gösterildiği ifade edildi.

790 Terörist Öldürüldü[düzenle]

Hava Kuvvetlerince gerçekleştirilen harekatla PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzisi olarak kullanılan 18 hedefin imha edildiğinin bildirildiği açıklamada, şu bilgiler verildi:

"Zeytin Dalı Harekatı kapsamında bölgeden elde edilen bilgilere göre, 78 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi. Harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 790 oldu. Hava harekatı ve kara ateş destek vasıtalarıyla desteklenen kara harekatı planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir."

TSK'nın ÖSO ile yürüttüğü operasyon 20 Ocak saat 17.00'da başlamıştı.

Türkiye'ye Roketler Atıldı[düzenle]

  • Kilis'te yer alan ve 17. yüzyılda Osmanlı döneminde inşa edilen Çalık Camisi, Suriye tarafından YPG-PKK güçlerince 24 Ocak günü atılan roket ile vuruldu ve büyük hasar aldı. Saldırıda 2 sivil hayatını kaybederken 11 kişi de yaralandı.
  • YPG-PKK mevzilerinden ateşlenen bir roket, Kilis kent merkezindeki Cumhuriyet Caddesi'nde bulunan tarihi yapıdaki restorana isabet etti. Akşam saati olması nedeniyle restoranda bir çok müşteri ve çalışan olduğu belirtildi.Olay yerinde incelemelerde bulunan Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan 5 kişinin yaralandığını söyledi.

Kaynaklar[düzenle]