ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in Başkenti Olarak Tanıması ve Sonrası

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

10 Aralık 2017, Pazar

Bookmark-new.svg

ABD Başkanı Donald Trump, Perşembe günü Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etmesiyle Filistinliler cuma namazı sonrası birçok yerde protesto gösterisi düzenledi. Göstericiler İsrail askerlerine taş atarken, askerler göz yaşartıcı gaz ve basınçlı suyla karşılık verdi. Olaylarda 2 kişi hayatını kaybetti, 200’den fazla kişi yaralandı.

Kudüs

Tepkiler[düzenle]

New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nde düzenlenen Güvenlik Konseyi’de konuşan İsrail BM Daimi Temsilcisi Danny Danon, Kudüs’ün başkent ilan edilmesi konusunda Filistinlilerin, “Her zaman yaptıkları gibi şiddeti seçebileceğini ya da müzakere masasında kendilerine katılabileceklerini” söyledi. Danon, “ABD’nin açıklaması Filistinliler ve dünyanın bütün ulusları için bir gerçeklik kontrolü yapmalarını sağlamaktır” dedi. Danon, “Kudüs’ün İsrail’in başkenti olmadığı yerde asla barış olmayacağını bu ülkeler öğrenmeli” diye konuştu.

ABD’nin BM Daimi Telcisi Nikki Haley ise, İsrail’in bütün uluslar gibi başkentini belirleme hakkına sahip olduğunu savundu. İsrail’in tüm yönetim birimlerinin Kudüs’te olduğunu söyleyen Haley, “Kudüs İsrail Parlamentosu’na, Anayasa Mahkemesi’ne, Cumhurbaşkanı’na, Başbakan’a, bakanlıkların birçoğunun ev sahibi. Yabancı elçiliklerin orada bulunması basit bir sağduyu sorunu” diye konuştu.

Filistin’in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansour ise ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’e ilişkin açıklamalarının “son derece üzücü” olduğunu ve “Güvenlik Konseyi kararlarına ve Kudüs’e yönelik uzun zamandır süregelmekte olan uluslararası fikir birliğine doğrudan aykırı olduğunu” söyledi.

Kaynaklar[düzenle]