İdlib'e Kimyasal Saldırı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

6 Nisan 2017, Perşembe

Bookmark-new.svg

Suriye’de muhaliflerin kontrolündeki İdlib’e bağlı Han Şeyhun kasabasına düzenlenen hava saldırısının yankıları sürüyor. Kimyasal gaz saldırısı olduğu iddia edilen olayda 100’e yakın kişi hayatını kaybetmiş, 400’e yakın kişi yaralanmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı ise dün yaşanan ‘zehirli gaz kaçağının’ nedeninin rejim güçlerine ait uçakların muhaliflerin elindeki bir kimyasal silah deposunu vurması olduğunu söyledi.

Bakanlık sözcüsü Igor Konoshenkov, olayın yaşandığı yerde kimyasal silah üretildiğini, bu silahların muhaliflerce geçtiğimiz sene de Halep’de kullanıldığını iddia etti. Rusya’nın bu iddialarını reddeden Suriyeli muhaliflerden kumandan Hasan Hac Ali, “Salı günkü saldırıda hiçbir muhalif pozisyon hedef alınmadı. O bölgede bir yerleşkemiz yok. Herkes uçaklardan gaz atıldığını gördü” dedi.

ABD, olayın kimyasal saldırı olduğunun kesinleşmesi halinde bunun “savaş suçu” sayılacağını bildirdi. Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, saldırılarda “asıl sorumluluğun” Beşar Esad rejiminde olduğunu söyle ve “Bu, Suriye’nin birçok bölgesindeki durumun halen ne kadar dramatik olduğuna ilişkin dramatik bir hatırlatma” dedi. Fransa, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunu acil toplantıya çağırdı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, İdlib’teki saldırıyla ilgili olarak, “Bu bir insanlık suçudur ve bunun da cezası  olmalı. Ama daha önce kırmızı çizgi aşılmasına rağmen vurdumduymazlık gösteren batı dünyası, insan hakları konusunda ders vermeye çalışanlar, eminim yine bunu örtmeye çalışacaklardır. Bu, bizim için kabul edilemez. Bu, tüm süreci de heba  edebilir” dedi.


Kaynaklar[düzenle]